• Squash Bystřice
  • Squash Bystřice
  • Squash Bystřice

Pravidla squashe

První a nejdůležitější pravidlo zní:

Neomezit a neohrozit protihráče, protože se jedná o gentlemanskou hru a také proto, že se hraje na uzavřeném dvorci. Hranice jsou vyznačeny na zdech (obr. 1). Po podání se hráči střídají v odpálení míče. Hráč musí míček odehrát dřív, než dvakrát dopadne na zem - jedno, jestli rovnou ze vzduchu nebo s odrazem o zem. Míč se vždy musí odrazit od přední stěny pod hraniční - horní outovou čárou - a zároveň nad servis čárou (též zvaný "signál") buď rovnou, nebo po odrazu z některých stěn (zadní a boční - obr. 2). Pokud má jeden z hráčů pocit, že mu druhý zabránil míč přijmout, může požádat o opakování míče. Po odehraném setu začíná podávat vítězný hráč. Cílem hry je zahrát míček tak, aby jej soupeř nemohl zahrát dovoleným způsobem, nebo aby jej nemohl odehrát (doběhnout) vůbec.

Na závěr Squash pravidlo - vítěz zve poraženého na drink.

 

Kurt pro hru Squash:

Je obdélníkového tvaru, ohraničen čelní, zadní a bočními stěnami. Squashový kurt je dlouhý 9,75 m a široký 6,40 m. Zadní stěna kurtu bývá většinou průhledná. Na přední straně je lišta - Tin board - která má po zásahu jiný zvuk. Tato lišta je vysoká 48 cm a pokud je zasažena během hry, znamená to míč v zámezí - out.

 

Podání ve Squashi:

Podávající hráč musí stát uvnitř servis boxu, a to alespoň 1 celou nohou. Podávající musí zasáhnout přední - čelní - stěnu míčkem nad servis čáru a současně pod horní outovou čáru. Odehraný míč musí dopadnout do prostoru přijímajícího soupeře. Po každém bodu se podávající strana mění. Na podání je pouze jeden pokus. Při začátku nového setu nebo změně podání mezi hráči, si nový podávající vybírá stranu, ze které bude podávat. Za chybná podání se považují ta, která překročí horní outovou čáru, nedopadnou do prostoru přijímajícího hráče, jsou zahrána pod servis čáru, míček dopadne do pole podávajícího hráče nebo je podáván s odrazem o zem (obr. 3.). A ještě je důležitý přešlap. Při podání by k němu nemělo dojít, ale při hře dojde k přešlapu když: část hráčova těla (většinou ruka nebo noha) přesáhne přes přešlapovou čáru a dotkne se části dráhy, zařízení nebo zdi během odpalu nebo po něm.

 

Body a bodování:

Bodování se v každé soutěži liší. Hra se počítá na sety. "Evropský" bodovací systém se hraje do 9 bodů se zrátami a na 3 vítězné sety. V případě stavu 8 : 8 se podávající ptá přijímajícího jestli bodový rozdíl vítěze bude dvoubodový, nebo jednobodový - tzn.: do 9 bodů nebo 10 bodů?

"Americký" bodovací systém se hraje do 15 bodů bez ztrát, rovněž na 3 vítězné sety. V případě stavu 14 : 14 se opět podávající ptá přijímajícího hráče na rozdíl v bodech - tedy do 15 bodů nebo 17 bodů?

 

LET a STROKE:

LET - znamená nový míč a hraje se v případě, že:

  • hráč překáží protihráči v doběhnutí míče
  • hráč překáží protihráči ve výhledu na míč
  • hráč překáží protihráči ve hře obranného míče o boční stěnu
  • ve všech sporných případech

 

STROKE - znamená bod pro hráče když:

  • nemohl zahrát vítězný úder přímo na čelní stěnu
  • zasáhl soupeře míčkem, který by jasně doletěl přímo na čelní stěnu

 

Míček:

Squashový míček má průměr 40 mm a váží 24 gramů. Jsou různé typy míčků a rozeznávají se podle odskoku, či odrazu od stěn. Velikost odrazu označuje barevná tečka na míčku. Po "zahřátí" na optimální teplotu, všechny míčky odskakují zhruba stejně. Je jen rozdíl v práci, kterou musíte vykonat pro "zahřátí" míčku a rovněž v tom, že každý míček má jinou provozní teplotu .

Zde jsou uvedeny barvy míčků a doporučené rozdělení pro hráče:

Modrá tečka - pro začátečníky, kvůli dobrému odrazu i ve studeném prostředí

Červená tečka - pro středně pokročilé, provozní teplota míčku zhruba do 18°C

Bílá tečka - pro středně pokročilé, provozní teplota míčku nad 18°C

Žlutá tečka - pro již zkušené hráče, s malým odrazem před zahřátím

Dvě žluté tečky - pro profesionální hráče Squashe

Raketa:

Už znáte pravidla Squashe i co je cílem této hry, víte jak správně podávat, znáte velikost kurtu a jak si vybrat ten správný míček. Zbýva poslední a nejdůležitější věc a tou je squashová raketa. Raketa pro Squash je "kompromisem" mezi badmintonovou a tenisovou raketou. Podle pravidel je squashová raketa větší a těžší, než pro badminton, ale menší a lehčí než tenisová raketa. Maximální délka rakety je 686 mm, šířka 215 mm, délka výpletu 390 mm, maximální plocha výpletu nesmí překročit 500 cm čtverečných, a váha (hmotnost) rakety je 255 gramů. Na kurtech smí být používané pouze squashové rakety z hlinikových, kompositových, grafitových, titanových materiálů nebo jejich sloučenin a dřevěné - historické modely.

 

Ostatní pokyny a pravidla - obuv, oděv, bezpečnost:

Důležité je mít obuv určenou pro sálové sporty (nejlépe obuv přímo pro Squash), která nezanechává stopy a šmouhy na squashových kurtech. Doporučujeme oděv sportovního charakteru (tepláky, šortky, triko - pokud možno, ve světlých barvách) s vhodnými doplňky (potítka, čelenky). Protože se jedná o rychlý sport, doporučuje WSF (Světová asociace Squashe) a ČASQ (Česká asociace squashe) použití ochranných brýlí.

 


Kalendář akcí
AV

MČR U13 V BADMINTONU

12.11.2021 - 14.11.2021

zobrazit další akce

Doporučujeme

Virtuální prohlídka našich areálů

Penzion Ovečka

Karta Těšínského Slezska 

Sphere card 


Logo Ferona Logo Radegast Logo TZ Logo AHR Logo Budamar 

Logo WilsonLogo AGEL

Jsme na Facebooku

Jak se k nám dostanete

GPS: 49°38'20.700"N, 18°43'18.176"E
Mapa: Google.cz | Mapy.cz

Popis

Chcete pravidelně dostávat naše novinky do Vaší emailové schránky? Přihlaste se k odběru: